קנאה, פרגון וערך עצמי

ה%&#@ הזאת, תראי איך היא נראית אחרי לידה.

כל בוקר בשמונה אתה בבריכה? יא &%%=#@ אתה חי טוב!

איזה *@#&*#, איך את כל כך מצליחה?

ואני לא מבינה, למה ככה? האם החסרתי ממך משהו? עשיתי את זה על חשבונך? אם חזרתי לעצמי מהר אחרי לידה זה בגלל שלקחתי ממישהו אחר?
למה אי אפשר להגיד – איזה יופי, כל הכבוד, אני שמח בשבילך שאתה יכול לשחות כל בוקר.

גם אני מגיעה הרבה להשוואות – מי עושה יותר טוב ממני, יותר מוצלח ממני, יותר נכון ממני, אבל אז אני מנסה להשוות למעלה – להגיע אליו ולא להשוות למטה – להוריד אותו אלי.
לגרום לו להבין שהוא מעורר השראה, לא לפתח אצלו מצפון וחוסר נעימות על החוזקות שלו.

אז קראתי על זה קצת – מאיפה נובעת צרות העין, למה לאנשים קשה לפרגן.
גם בפסיכואנליזה וגם ביהדות יש הסכמה גורפת – הקנאה נובעת מחוסר באהבה עצמית, מערך עצמי נמוך. כי ברגע שאני באה מעמדת נחיתות, ההצלחה של האחר "מטיחה" בפני איזה קושי שלי ומעצימה אותו, ומתוך הביקורת העצמית והבושה שלי מעצמי אני מנסה להפוך את העמדות ולהוריד אותו, וברגע שהוא נחות ממני (כי היא סתם &%#@ והוא בכלל @#*&%) אז אני כבר שוב יכולה להרגיש טוב עם עצמי כי אני לא בעמדת הנחיתות הזו.

אני מסכימה ולא מסכימה עם זה.
לא תמיד הערך העצמי שלי היה כל כך גבוה, אבל לא זכור לי שאי פעם אמרתי או חשבתי משהו רע על כך שמישהו אחר מוצלח, מוכשר או מבורך.

זה מתקשר לי לעוד משהו שלמדתי בשנים האחרונות – כשמישהו מחמיא לי אני אומרת "תודה" ולא מתנצלת ומקטינה את המחמאה.

2 thoughts on “קנאה, פרגון וערך עצמי”

  1. אף אחד לא מקנא בהכל, הקנאה באה ממקום של חוסר. אם למישהו יש משהו שהיית רוצה בעצמך זה יכול לגרום לקנאה.
    ברור שאם לא חסרה לך מכונית פאר את לא תקנאי במישהו שיש לו.

    אני לא מכירה אנשים שחפים מהקנאה, העניין הוא לאן היא לוקחת אותך, האם הקנאה הזו מביאה אותך להנמיך / לזלזל / לבוז לאחר או שהיא נותנת לך טריגר להשיג גם את מה שחסר לך, שפתאום ראית שהוא אפשרי כי עובדה שיש אותו למישהו.
    (או שהיא פשוט שם, לא חייבים לעבוד עם כל דבר).

    ההבדל בין קנאה לצרות עין (לדעתי) הוא שקנאה היא רגש, צרות עין זה מנגנון.

  2. לא כולם מקנאים בהכל. אני למשל לא מקנאה במישהו שיש לו מכונית פאר, או מישהי שיש מיליון נעליים… אבל כן הייתי מקנאה במישהי עם אותו ותק בעבודה כמו שלי, באותו מקצוע, אבל שהיא מוערכת יותר, או שנתנו לה עוד תפקיד. לא חושבת שקנאה תמיד נובעת מצרות עין, אלא ממקום שאתה היית רוצה להיות בו… לפעמים הקנאה באה ביחד עם פרגון, לפחות אצלי לרוב זה ככה

כתיבת תגובה