חן המקום על יושביו

אני גרה במקום היפה בעולם.

אנחנו נוסעים לאילת דרך הבקעה, ים המלח, הערבה.
אני מסתכלת על הישובים בצידי הדרכים ולא מצליחה להבין איך אנשים באמת חיים במקומות האלה, בהרים הצהובים, ברוחות החול.

אני גרה במקום היפה בעולם.
יוצאת לרוץ ביער היפה בעולם – 12 שנים שאני רצה בו 3-4 פעמים בשבוע וחוזרת נפעמת כל פעם מחדש.
יושבת בחצר בתוך הירוק והפריחה היפה בעולם – יום יום יושבת ושואפת את היופי עמוק לריאות.
נוסעת בכבישים היפים בעולם – הכבישים באיזור בו אני גרה, שלפעמים היופי של הדרכים מציף את הגוף עד קצות האצבעות.

חוף אילתי יפהיפה. זולות ועצים, ים צלול בגווני כחול טורקיז, חוף אבנים קטנות, הרים באופק. יושבת עם שייק מרענן וחושבת על מקומות אחרים בעולם – נופים בהודו, הרים בנפאל, נחלים באירופה, יערות באוסטרליה. מקומות יפהיפיים, עוצרי נשימה, פוערי פה וחוזרת לזכרון של רכיבת אופניים עם בן זוגי ביער ליד הבית לפני מספר שבועות, שלהי הקורונה (בפרספקטיבה של זמן כתיבת שורות אלו) ואני אומרת לו – "לא מבינה למה אנשים לחוצים כל כך לסוע לחו"ל, אנחנו גרים במקום הכי יפה בעולם".

ניסיתי להבין – מה זה אומר בשבילי – המקום הכי יפה בעולם? מה עושה אותו כל כך יפה בעיני?
היופי במקום הזה עבורי הוא הקירבה ותחושת השייכות. גם האפשרות להגיע אליו בקלות מתי שרק ארצה וגם שלווה של בית, נינוחות, בכל פעם שאני יוצאת ליער המוכר והמתחדש הזה. כל זה חלק מהקסם.
מה שעושה אותו כזה, זה שהוא שלי.
יש מקומות יפים, אבל הם לא שלי.

ועוד באותו הקשר –
לפני כמה ימים סיפרה לי חברה שאחת השכנות שלנו אמרה לה שהיא (השכנה) גרה במקום הכי טוב בקיבוץ – היא גרה במקום מרכזי בו היא יכולה לראות ולפגוש את כולם. החברה שלי דווקא מאד מרוצה מכך שהבית שלה ממוקם בקצה רחוב צדדי ללא שכנים כמעט.
זה הזכיר לי שיחה דומה עם שכנה אחרת לפני הרבה שנים, שהיא אמרה שהבית שלה נמצא במקום הכי טוב ואני אמרתי ששלי, בסוף החלטנו שכל אחד קיבל את המקום המדוייק לו.

ולסיום – סיפור מהמדרש. בראשית רבא ל"ד:
"ר' שִׁמְעוֹן בֵּן לָקִישׁ הָיָה יוֹשֵׁב וְעוֹסֵק בַּתּוֹרָה בִּמְעָרָה זוֹ שֶׁל טְבֶרְיָא. יָצְאוּ מִשָּׁם שְׁתֵּי נָשִׁים. אָמְרָה אַחַת לַחֲבֶרְתָּהּ: בָּרוּךְ שֶׁהוֹצִיאַנִי מֵאֲוִיר רַע זֶה. קָרָא וְאָמַר לָהֶן: מֵהֵיכָן אַתֶּן? אָמְרוּ לוֹ: מִמַּזְגָּא. אָמַר: אֲנִי מַכִּיר אֶת מַזְגָּא, וְאֵין בָּהּ אֶלָּא שְׁנֵי עַמּוּדִים. אָמַר: בָּרוּךְ שֶׁנָּתַן חֵן מָקוֹם עַל יוֹשְׁבָיו".

כתיבת תגובה