תוצאה ≠ מטרה

מכירים טפטופי נרות?
אצלנו זה רץ חזק, בעיקר בתקופה הזו סביב חנוכה – מדליקים נרות, כל פעם נר בצבע אחר ומטפטפים אותם לתוך כוס או איזשהו כלי. לפעמים גם מוסיפים פתיל באמצע תוך כדי, כדי שיהיה אפשר להדליק אחר כך את הנר שמתקבל.
הבת שלי מראה לי כל מיני נרות שהיא הכינה מטפטופי נרות ואני שואלת אותה – מה הרעיון? מה הקטע בלקחת נרות, להמיס אותם ולהפוך אותם לנרות אחרים, הרי כבר מלכתחילה הם היו נרות, אז מה זה תורם לה?היא ענתה לי תשובה של ילדה – "מה הבעיה? זה כייף!".
תשובה של ילדה חכמה.
אנחנו מדברים הרבה על התהליך, על הערך שלו, על כך שלא תמיד המטרה היא החשובה, לפעמים הדרך היא המשמעותית.
לא הציון חשוב, אלא תהליך הלמידה; לא רק הדבר שנאמר, אלא גם איך אומרים אותו; לא רק התוצאה, אלא גם הדרך.
ואני חושבת על זה שהילדה שלי (כמו גם ילדים אחרים) יודעת את זה באופן טבעי ורק אני זו שמכניסה לה לראש שטויות כאלה שלכל דבר צריכה להיות מטרה ואחר כך "מלמדת" אותה שהדרך היא העיקר.
כמו שאומר מר ברוסאר לאמילי בפריז, כשהיא מספרת לו שיש בעיית השמנה ידועה באמריקה ואחת הלקוחות הגדולות שלה היתה חברת תרופות שמייצרת תרופה לסוכרת:
"אז אתם יוצרים את המחלה, ואז אתם מטפלים במחלה ואז אתם משווקים את הטיפול למחלה".

והרבה פעמים, המטרה היא בכלל לא התוצאה, אלא באמת המטרה היא הדרך, התהליך.
זה בכלל לא משנה מה יוצא לה בסוף. כן, היא נהנית מהתוצר כשיוצא לה נר חדש צבעוני ויפה, אבל כשהיא מבקשת לעשות טפטופי נרות זה לא בשביל שיהיה לה נר, זה בשביל ההנאה. כמו להרכיב פאזל – הרי אפשר היה לקנות תמונה מוכנה.

אני, מאז שאני ילדה, אני חדורת מטרה וחסרת סבלנות לדרך. זוכרת שהיינו קובעים להפגש כל החבר'ה ואני הייתי מפנטזת על כפתור שישים אותי בנקודת המפגש בלי לעשות את כל הדרך עד אליה, שרציתי כבר לעשות את המבחן בלי ללמוד אליו.
הילדים שלי כל הזמן מלמדים אותי את הסבלנות לדרך וההנאה ממנה. הפעם הראשונה היתה כשחזרתי עם הבן הגדול מהגן וכל רגע הוא נעצר להראות לי פרח, נמלה, חיפושית. אני ממש זוכרת שנפעמתי מכך שהדרך היא המטרה, שהדרך מביאה איתה את הלמידה. אני פשוט רציתי לבצע את המשימה – להביא את הילד מהגן לבית.

אז אני עוברת רגע על שגרת היומיום שלי ובודקת עם עצמי – מתי התהליך הוא המטרה ומתי התוצאה, איפה להכניס יותר אנרגיה ומתי להיות יותר סבלנית לדרך.

כתיבת תגובה