ויתורים והחלטות – שיטת הפסנתר

"על מה את מוותרת?" היא שאלה אותי. את עושה כל כך הרבה דברים וחולשת על כל כך הרבה תחומים, הזמן שלנו במהלך היום הוא מוגבל, אז איזה ויתורים את עושה בדרך?
אני חושבת רגע לפני שאני עונה, אבל אז מבינה שזו אותה שאלה של "איך את מחליטה?" (לוקחת החלטות או מקבלת החלטות? זה כבר לפוסט נפרד).
אז אני עונה לה – הגישה שלי מבוססת על חמישה יסודות: אמונות, ערכים, עקרונות, מטרות-על וכלים. אחד הכלים להחלטות נקרא "הפסנתר", וזה הולך ככה –
כאשר מתחילים לכתוב מלודיה, מתחילים בלהבין מה הסולם שלה. הסולם המוזיקלי הוא המתווה, דרכו מבינים מהם צלילי הטוניקה – צלילי הבסיס הנינוחים שעושים לנו נעים באוזן, מהם הצלילים הדומיננטיים – הם צלילי המתח שמחזקים את צלילי הטוניקה, ומהם הצלילים שישמשו מעבר מהטוניקה לצלילים הדומיננטיים (צלילים סאב-דומיננטיים). לכן, אחרי שיוצרים את התו הראשון, יש מספר מוגדר של תווים שיכולים לבוא אחריו וכל תו שמוסיפים תלוי בתווים שנוגנו לפניו (הרי לא נכתוב מלודיה שמורכבת רק מ-דו או מ-מי, אלא אם אנחנו עידן אלתרמן בפלטפוס), כך נוצרת ההרמוניה. אם ננגן צלילים אקראיים, זו עשויה להיות קקופוניה..

איך זה קשור להחלטה ולוויתור?
כאשר אני יודעת מהם הערכים שלי ומהן מטרות העל, כשאני מודעת לאמונות שלי ומכירה את העקרונות לפיהם אני פועלת – אז אני יכולה ליצור הרמוניה בחיים שלי.
לדוגמה –
אם היום אני עובדת מהבוקר עד הערב כדי לקדם את מטרת העל "בטחון כלכלי", אז מחר אני אתפנה להיות עם הילדים אחה"צ ולאכול יחד ארוחת ערב, כדי לקדם את "חוסן משפחתי" ומחרתיים אהיה במשמרת במד"א כדי לקדם "תרומה לקהילה" וביום הרביעי אקפיד על זמן איכות עם בן הזוג שלי כדי לקדם "זוגיות מאושרת ובריאה" וכן הלאה…
זה יכול להיות ברמה היומית, בתוך שעות היום, או בתקופות זמן נרחבות יותר – שבוע-שבועיים.
אני לא מוותרת על שום דבר, ההיפך – אני כל הזמן מקדמת את עצמי להרמוניה, כל פעם מקישה על מקש אחר בפסנתר ומפיקה מוזיקה נעימה.
לפעמים משלבת משימות – אלה האקורדים והליווי שנותנים נפח ועניין ועדיין חלק מההרמוניה.

זו המהות של 'חשיבה פרודוקטיבית וחיים מתוך מודעות', כשאני מודעת לעצמי ולמה שמניע ומוביל אותי, אני יכולה להיות הרבה יותר יעילה.

ומדי פעם אני חוזרת לרשימת מטרות העל שלי, עוברת עליהן אחת-אחת ובודקת אילו פעולות עשיתי בתקופה האחרונה כדי לקדם כל אחת מהן, ואם אני רואה שאחת מהן קצת נזנחה, אני בודקת אם היא עדיין רלוונטית. אם כן – מתגברת אותה, אם לא – משנה או נפרדת ממנה לשלום.

כתיבת תגובה