השפעה סביבתית

בהשפעת והפתעת הגשם, כתבתי לחברה ציטוט של הרב קוק: "כשהנשמה מאירה, גם שמים עוטי ערפל מפיקים אור נעים".
ענתה לי החברה: "משפט שיוויון שעובד גם הפוך: כשהנשמה חשוכה גם שמי שמש נראים אפורים"
ואני כתבתי לה: זה נכון, אבל אני מעדיפה להתמקד במה שמאיר אותי. לכן כשהנשמה חשוכה אסתכל החוצה על יופי העולם וממנו אקח השראה.
זה מתחבר לעקרון שאומר שמכיוון שהשפעת הסביבה עלי היא בלתי נמנעת, אני כל הזמן צריכה להיות ערה לאיפה (ואיך) זה מקדם אותי ומתי זה מעכב אותי.

את ליל הסדר תכננו לעשות עם כל מי שאנחנו תמיד עושים, אבל בזום.
בבוקר הסדר התעוררתי והכתה בי ההבנה שהערב זה החג ושבאמת אף אחד לא יגיע. בנוסף לזה בן זוגי היקר היה חולה ולא יצא מהמיטה במשך שלושה ימים, מה שאומר שאפילו הוא לא ישב איתנו סביב השולחן.
יצאתי מהמיטה בחוסר אנרגיות ועשיתי כל דבר שאפשר כדי להתחמק מההתארגנות לקראת הערב. בשלב מסויים החלטתי שאני נותנת לעצמי עד אחת בצהריים להיות מבואסת ואז מרימה את עצמי לעבוד בשיא המרץ על הערב, מתוך האמונה שאחרי המעשים נמשכים הלבבות. בשעה אחת התחלתי בעשיה ואחרי המעשים לא נמשכו הלבבות. עדיין ניסיתי לעודד את עצמי בכוח.
כשהגיעה השעה התיישבנו לשולחן, הדלקנו את המצלמות והתחלנו בטקס. הבן שלי היה ממש מבואס וישב נרגן ליד השולחן. במקום לעצור רגע ולהיות איתו בקושי שלו, כעסתי עליו שהוא מעכיר את האווירה, או במילים אחרות – הורס לי את הפסטורליה שניסיתי ליצור, שבינינו – גם עבורי היא היתה מאולצת כי היום ההוא היה מאד קשה רגשית גם עבורי.
אני יודעת שכמו שאני מושפעת מדברים בסביבתי כך אני משפיעה החוצה, לכן כשנעים לי אני יכולה להדהד את זה הלאה וליצור הוויה כללית נעימה מסביבי. באותו אופן, אני יודעת שגם הסביבה משפיעה עלי, לכן חיפשתי איזה עוגן להיאחז בו כדי לצאת מ"מעגל האימה" שיצרנו אני והבן שלי ומצאתי אותו אצל הבת שלי, שכדי להרים לעצמה את המורל, ניסתה להלהיב את הבן הקטן.
תוך דקות מועטות השתנתה כל האווירה סביב השולחן ונוצר מעגל של אנרגיה טובה שמזינה את עצמה.

אני יכולה להגיד – זו אני האותנטית, עכשיו אני עצובה וזהו, אבל אני לא חושבת שזה ויתור על האותנטיקה, זה לעצור רגע ולחשוב מהי "מטרת העל" – לאן אני רוצה להגיע, ואז לפעול לטובת העניין. לקחת צעד אחורה, להסתכל על התמונה המלאה ולצאת רגע מהכאן ועכשיו – שהוא אמנם הכי אותנטי, אבל לפעמים, מדי פעם, הוא גם קצת צר ואגואיסטי.

כתיבת תגובה