חייבת

כשאחי הקטן היה קטן וענה לאמא שלי "ככה", היא אמרה לו שככה זו לא תשובה. "בטח שכן", הוא ענה, "אז איך מצליחים להגיד את זה?"

כשאני אומרת לבן שלי "אני חייבת לעשות… (משהו)", הוא אומר לי "את לא חייבת, את רוצה". בכל מיני שיטות אימון קוראים לזה "בוחרת".

זה נכון שבאיזשהו מקום הדברים הם נגזרת של מה שאני רוצה או בוחרת.
אני רוצה שהבית יהיה נקי, אז אני צריכה (חייבת) לנקות אותו.
אני רוצה לחיות ברמת חיים מסויימת, אז אני בוחרת (חייבת) ללכת לעבודה.
אני כן מאמינה שהסמנטיקה משפיעה על הדרך בה קורים הדברים, זו הסיבה למינוף של "רוצה" ו"בוחרת", כי אם אני רוצה – אני אעשה את הדברים בתשוקה גדולה יותר ואם אני בוחרת – אני לוקחת אחריות.
ל"חייבת" יש קונוטציה שלילית, של קושי, של עול, של משהו שלא תלוי בי. אני יכולה להבין למה מנסים ליפות אותה עם מושגים אחרים, אבל בכל זאת – יש דבר כזה, אחרת איך מצליחים להגיד? כמו שאח שלי אמר.

מתי אני משתמשת ב"חייבת"? כשהבחירה שלי היא הרע במיעוטו, כשהלב רוצה לעשות משהו אחד, אבל מערכת השיקולים הרציונלית מובילה למשהו אחר שבו האינטרס ו/או הרווח שלי גדול יותר.
אני חייבת ללכת למסיבת יום ההולדת של האחיין, למרות שקר בחוץ ואין לי כוח לנסיעה ואני לא נהנית בחברת המוזמנים האחרים ובהחלט הייתי מעדיפה להשאר בבית הנעים והנוח שלי, אבל אם לא אלך ההורים שלו יעלבו ואצטרך להסביר את עצמי ולא ארגיש בנוח בפעם הבאה שנפגש ואולי זה יגרום למשבר במשפחה ויסתכלו עלי בעין עקומה (ארגיש לא אהובה) ולכן, במקום כל זה, אני בוחרת לוותר על הנוחות והחום של הבית וללכת. אבל זו מערכת השיקולים הרציונלית שהכריעה את הכף. נכון שזו היתה בחירה, או יותר נכון בחירה על דרך השלילה (בטח יש לזה מילה בעברית שאני לא מצליחה למצוא אותה עכשיו), אבל היא עדיין קושי ועול ומשהו שלא לגמריי תלוי בי. אני עושה זאת מבחירה וברצון, אך לא בחפץ לב. אני חושבת שזה ההבדל.

במקום אחר ה"חייבת" מעצים את ה"רוצה" – חייבת להפגש אתך, חייבת לטעום את זה. אז אולי בעצם זו לא מילה שלילית כל כך?
אולי – כשאני רוצה להגיע לתוצאה מסויימת, אבל לא בא לי על הדרך – החייבת הזה הוא בחירה של הרע במיעוטו ולכן הוא שלילי. כשאני רוצה משהו מאד, החייבת נהיה חיובי ומגדיל את הרצון (והתשוקה) לפעול לקיומו. ואז, בעצם, לאט לאט אני "משלילה" (הופכת לשלילית) את המילה "בוחרת" והופכת אותה לסרקסטית.

אז אסכם רגע לעצמי:
כשאני רוצה משהו – אני רוצה אותו מתוך תשוקה.
כשאני בוחרת משהו – אני בוחרת את האפשרות שעושה לי טוב.
כשאני חייבת משהו – זה אומר שבחרתי את הרע במיעוטו או, לחילופין, שאני ממש ממש רוצה אותו. תלוי איך זה מרגיש.

עכשיו אני יודעת שאני לא הולכת אחרי הטרנד של "בוחרת", אבל בפעם הבאה שארגיש שאני "חייבת" לעשות משהו, אתייחס אליו יותר בסלחנות.

כתיבת תגובה